PRAVIDLO 5 SEKÚND PRI ŠTANDARDNÝCH SITUÁCIÁCH

Rozhodca odpočítava päť sekúnd a viditeľne to ukáže v nasledujúcich situáciách:

1. Autové vhadzovanie:
Ak je hráč pripravený na vhadzovanie alebo zjavne odďaľuje plynulé pokračovanie v hre, tak rozhodca začne odpočítavanie 5 sekúnd. V prípade prekročenia 5-sekundového limitu udelí rozhodca autové vhadzovanie druhému tímu.

2. Rohový kop:
Ak je hráč pripravený zahrať rohový kop alebo zjavne odďaľuje plynulé pokračovanie v hre, tak rozhodca začne odpočítavanie 5 sekúnd. V prípade prekročenia 5-sekundového limitu udelí rozhodca kop od bránky pre súpera.

3. Kop od bránky:
Ak je brankár/hráč pripravený na kop od bránky alebo zjavne odďaľuje plynulé pokračovanie v hre, tak rozhodca začne odpočítavanie 5 sekúnd. V prípade prekročenia 5-sekundového limitu udelí rozhodca nepriamy voľný kop súperovi. Nepriamy voľný kop bude zahraný z najbližšieho bodu na čiare, ktorá vyznačuje pokutové územie.

PRAVIDLO 5 SEKÚND PRI HRE BRANKÁRA S LOPTOU NA VLASTNEJ POLOVICI
Rozhodca odpočítava päť sekúnd a viditeľne to ukáže v nasledujúcich situáciách:

1. Hra brankára s loptou na vlastnej polovici:
Ak má brankár jasne loptu pod kontrolou (v rukách alebo pri hre s nohou) na vlastnej polovici, tak rozhodca začne odpočítavanie 5 sekúnd. V prípade prekročenia 5-sekundového limitu udelí rozhodca nepriamy voľný kop súperovi. Ak sa v čase prekročenia limitu nachádza brankár v pokutovom území, tak nepriamy voľný kop bude zahraný z najbližšieho bodu na čiare, ktorá vyznačuje pokutové územie.

Brankárovi sa časový limit ruší v prípade, ak loptu posunie v hre na ďalšieho hráča, odkopne, alebo prejde za polovicu ihriska. Počet nahrávok brankára so spoluhráčmi je pritom neobmedzený.

Ak brankár v hre s loptou je na polovici súpera a vráti sa s loptou späť na vlastnú polovicu, tak rozhodca opäť začne odpočítavanie 5 sekúnd.